Ke stažení:

Zde se dočtete co se snámi dělo..

VHF contest 2014

Jak bylo na letošním VHF dni rekordů si vypůjčím report Robina OK2UWQ:

Polní den 2014

První víkend v červenci patří již tradičně VKV Polnímu dni. Jako hosté dorazili moji spolužáci z VUT FEKT – Tomáš a Radim. Na kopec jsme se dostali se zpožděním kolem cca 12. hodiny. Jelikož mi nezbylo doma velké auto, pouze sedan opel vectra, navezl jsem nekteré věci již den předem. A i přesto jsem přijel s notně přeloženým autem. Zato Marek OK2NMZ přijel „jako na sotu“ – ,na kole s batůžkem svačiny a převodníkem z usb na RS232. No je to paráda, když se jede na závod na lehko ne?

V prvním subregionálu jsme bohužel z důvodu špatně zatlučeného kůlu zlomili jeden reflektor a zohli jeden zářič a já neměl morální chuť se pustit do opravy, materiál byl sice nachystaný, no bohužel ne dokončen. Tak jsem rozhodl, že závod odjedeme pouze na dvojče 2*8el DK7ZB, do tohoto rozhodnutí mi nikdo nemluví, hold jak si to vymyslím tak to mám...

Toto se ukázalo jako né moc štastné řešení, jelikož Marek NMZ při opětovném přimontovávání magirusu nepoužil všechny 4 upínací pásy a vodováhu a byl tak mírně šejdrem. Toto se projevilo, až pří namontování dvojčete. Nicméně pomocí kotev se podařilo jej narovnat, ovšem výsledný tah mimo osu odneslo ložisko kotvení.

OK2KZB

OK2KZB

Na 70cm měla být sestava standardní a to 1*19el DK7ZB + FT857 (20W) a stan. Nakonec jsme se rozhodli prořezat díru do stanu aby bylo možné jednoduše otáčet aténou od solu operátora, což se nepodařilo uplně dokonale, nicméně fungovalo to.

Pracovište 70cm

Tomáš na 70cm

Z důvodů pracovních jsem více na kopci nebyl, nežli byl, při jednom odjezdu jsem dovezl Tomáše na exkurzi za OK2C na Dušnou, kde se zároveň potkal s Zbyňkem OK2PIN, Robinem OK2UWQ jakožto hlavními osobami z elektrotábora.( Elektrotábor 2014)

Celý závod probíhal bez problémů, Martin OK2MRK nám zapůjčil sequencer pro spínání PA, já příkoupil ještě jeden napájecí zdroj od Martina OK2EZ

Výsledkem bylo 189 spojení 38480 bodů a Odx DJ3JO - JO30HI – tedy 824KM, což se mi zdá je úplný ODX za OK2KZB. (FT897 + 100W PA + 2*8el DK7ZB)

Pracovište 2m

Na 70cm bylo výsledkem 45 spojení a 6990b, ODx byl DK1KC/P JN58QH což je 504km.
Závod probíhal víceméně podle plánu, Marek OK2NMZ slíbil, že do příštího závodu vyrobí LNA pro 2m i 432MHz tak se tešíme.
Já jsem si dal za úkol vyrobit podle předlohy Robina OK2UWQ hlasové dávače na obě pásma.

Na kopci jsme velice blízko od bývalého stanovište OK2KNP, kde se na PD nacházel Jarda OK2BSP, kterého jsme bohužel rušili naším provozem, nicméně doufám, že nějaké řešení časem nalezneme, abychom mohli vytahovat kompletní naši (i tu zapůjčenou) techniku bez překážek.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem za QSO a jmenovitě Martinovi OK2MRK za půjčení sekvenceru, Jardovi OK2UYU, který zapůjčil 144MHz PA, a také Jardovi OK2BSP, který nás musí na kótě snášet.

73! OK2MDK

autor: OK2MRK
datum: 15. 7. 2014

Vánoční závod 2013

Na Štěpána, tedy 26. 12. Se konal tradiční Vánoční závod. Po předloňské zkušenosti kdy bylo cca -19°C, byly slibované teploty vysoko nad bodem mrazu až neuvěřitelné. V plánu bylo postavit na závod „plnou polní“ tedy komplet čtyřče. Bohužel větrné počasí mě nakonec donutilo zrušit výjezd mě (MDK) a Martina MRK na Hůru již ve středu 25 prosince. A čtyřče postavit. Robin UWQ podal nechtěně hlášení o sněhovém stavu na Hůře, zapomněl jsem mu napsat, že den dopředu nejedeme. Robin OK2UWQ a Martin OK2MRK s malou pomocí Dana OK2VLK stavěli komplet čtyřce za pomoci jedné volné kladky, Robin má páru, a tak jsem rád, že jim to nespadlo. Nicméně Robin mě označoval za blázna, že jeden člověk to nepostaví a ve 4 lidech to za 3 hodiny taky nedáme (místy jsem byl optimista a říkal, že to půjde vyladit na 2 hod stavby). Nicméně jsem již zapracoval na kladkostroji, a přestože Robin s Martinem pochybovali tak párkrát nanečisto složil stožár doma (bez antén).

OK2MDK při stavbě antén OK2MDK při stavbě antén

Plán byl, že já vyrazím na cca půl 6. A zbytek v podání Martina OK2MRK, Marka OK2NMZ, Dana OK2VLK, Luďka OK2PKD a Robina OK2UWQ vyrazí v 7 hodin z VM.
Já vstanul a 5:35 stálo auto na Hůře, s vervou se prohrabalo závějí až po vanu a s nastartovaným motorem – abych aspoň něco viděl, se stalo němým svědkem mého snažení, a to splnit svá slova o čase stavby.
Martin MRK mi na VHF 2013 poznačil kotvy, načež jsem já jaksi na kopci zapomněl, a tak strávil dost času nad rozmotáváním délek kotev – no aspoň jsme se zasmáli. A verdikt? Cca 1 hod 50 min mi trvalo potmě složit stožár do stavu, kdy čeká na antény. Posily dorazily před půl osmou, a pustili jsme se do antén. Martina MRK jsem na vlastní oči přesvědčil, že nepotřebujeme podpěrné „kozy“ pod stožár.

OK2MRK při stavbě antén

A sám, docela nervózně, jsem sledoval, jak přibývá na stožáru zátěž. Robin mě popichoval za má slova o zvednutí jedou rukou, jedna anténa, druhá třetí a já čekal, jak toto hecování dopadne, zvednu to vůbec sám?...

OK2MRK A OK2MDK při stavbě antén

Odpověď jsem dostal záhy, chybí poslední anténa, stožár je moc nízko pokyn je jasný: „Míro, pozvedni nám to“. Část pracantů zuřivě debatuje nad neznámým problémem, UWQ a MRK jsou zabráni do montáže, nikdo se nedívá a stožár je v nejhorší možné pozici – je v minimálním úhlu a tedy nejtěžší. Nicméně fyzika o kladkostroji v praxi funguje a já to bez problémů klukům přizdvihnu. Po dodrátování se Robin odebírá dokumentovat „jak mi to spadne“ a Martin se nabízí, že mi to podzvedne žebříkem, ať to jde lépe. Povzbuzený úspěchem pozvednutí pro poslední anténu ho nechávám s žebříkem v ruce hledět, jak se stožár zvedá. Robin prý ani nestihl celý proces natočit.

OK2MDK při stavbě antén

Resumé je cca 3hodiny stavby a čtyřče je ve vzduchu. Na polním dni se chystáme pořídit časoměrné video.

yagi KZB

Celý závod probíhal bez problémů, Martin vyrobil sequencer pro spínání PA a já poléčil nejnutnější HW chyby rotátoru (ty markantní SW a rušení ještě čekají)

Výsledkem bylo 115 spojení 21448 bodů a Odx IK2OFO - JN45PB – tedy 820KM, což se mi zdá je úplný ODX za OK2KZB. (FT897 + 150W PA + 4*8el DK7ZB)

V průběhu dne musel za rodinou Luděk PKD a Robin UWQ. Martin si ještě chtěl zkusit čtyřče sundat, velkým překvapením bylo zjištění, že se muselo stožáru pomoci dolů, aby ze začátku vůbec šel. I se smotáním 220 m kabelu pro připojení k síti balení 2,5 hodiny ve 3 lidech (MDK, NMZ, VLK)
Díky všem, co přijeli pomoci, Robinovi za dokumentaci a článek (Jeho report zde.) Jelikož na to nemám již tolik času, rozhodl se Martin býti posilou OK2KJT, za námi bude jezdit na výpomoc.

Stavba stožáru pres jehlu

PS: Na závěr si dovolím poznámku, byl jsem a jsem za blázna, že jsem tlačil stavbu do stavu, kdy by to postavili 1 až 2 lidé, že jsem si to vůbec dokázal představit? Ano, na VHF to tak určitě nebylo, teď je to tomu trochu blíže, no po vyhotovení „taktických pokynů“ to možné bude. A že nejsem zase až tak velký blázen dokazuje i kolektiv autorů Svazarmu, kteří již v roce 1988 zveřejnili v knize: „Metodika radioamatérských soutěží v pásmech VKV“ následující nákres a popis:

„Použijeme-li při stavbě kladky, sníží se námaha a postavit anténu může pak jeden člověk. S výhodou se dá tohoto způsobu stavby využít v kategorii jednotlivců.“
(zdroj: web OK2KKW)

73! OK2MDK

autor: OK2MRK
datum: 10. 1. 2014

Den rekordů u OK2KZB

Pomalu se blížil první víkend v září, a to znamená taky VHF contest, nazývaný Den Rekordů. Už od příjezdu z Elektrotábora jsme s Mirkem OK2MDK dodělávali čtyřčata na 144MHz, ať je vše připraveno, jenže se nevědělo, jestli se na Lhoty vůbec pojede. Mirek 2MDK jel na brigádu, takže bylo jasné, že nedorazí. Marek OK2NMZ získal pozvání od kluků z OL9W na Radhošť pro celý tým OK2KZB, jenomže jsme takovou dobu pracovali na čtyřčatech, že jsem to chtěl odzkoušet. Byl poslední týden před závodem a já začal pomalu zjišťovat, kdo pojede. Ze základní sestavy jsme zbyli jen dva - Dan a Martin OK2MRK. Nakonec jsem se domluvil s Petrem OK2AIA a Robinem OK2UWQ, že dojedou za námi a pomůžou se stavbou nového čtyřčete. Bylo naplánováno, že Petr AIA doveze IC 756+ PA 350W, ale nakonec jsme se dohodli, že pro začátek jako testování antén pojedeme jen s FT 897, ať víme, jak jsou na tom antény.
OK2MRK při stavbě antén
Mirek 2MDK byl na brigádě, ale než odjel, tak nám ještě vše nachystal u něho doma. V sobotu ráno jsme s Petrem AIA vyjeli z Frenštátu, jeli k Mirkovi a naložili hromadu věcí. Dojeli jsme na Lhoty, kde už čekal Robin. Začali jsme natáhnutím elektřiny, a potom jsme začali stavět. Petr bohužel musel domů, ale naštěstí už dojel autobusem Dan. Tak jsme ve třech lidech začali s přípravou čtyřčat. Bylo to první stavění, tak jsme já a hlavně Mirek byli nervózní. Naštěstí ve 12:00 UTC bylo čtyřče nahoře.
OK2MRK při stavbě antén
Chybělo už jen vše dodrátovat a natáhnout internet. Vše proběhlo v pořádku a se závodem jsme začali ve 14:10 UTC.
Jakmile všechno fungovalo, oddechl jsem si, a hned jsem volal nervóznímu Mirkovi, že naše asi dvouměsíční práce funguje!

Jako první k tomu usedl Dan a my s Robinem jsme šli pozdravit Jardu BSP, pokecat si a odpočinout po únavné přípravě. S Mirkem jsme si dali cíl překonat VHF z roku 2011, a to překonat 55 000 bodů. A to se úspěšně podařilo. Konečný výsledek je 236 QSO a 57828b.

autor: OK2MRK
datum: 25. 9. 2013

Elektrotábor 2013 + Letní QRP závod

V termínu 29. 7. až 8. 8. proběhl druhý ročník úspěšného elektrotábora. Článek o elektrotáboře naleznete na stránkách Robina OK2UWQ www.ok2uwq.com, který letos nachystal drtivou většinu tábora sám.
Pro ty, kteří dělali spojení s OK2KZB bylo možná zvláštní, že na téměř ryze klučičím táboře (měli jsme i 4 holky, vysílaly 2) se jim ozval hlas slečen. Osazenstvo OK2KZB bylo ryze dámské (krom mé maličkosti při dozoru, který ovšem již po pár spojeních nebyl třebný). Za mikrofon usedly (zleva): Petra(24) , Martina(9) a Zdeňka (25).
OK2KZB dámský team na elektrotáboře
Holky "oddílačky" vysílaly z FT857 s 10W do 8el YAGI dle DK7ZB, která je součástí chystaného čtyřčete na Lhoty. Celkem udělaly 47 spojení a získaly 9591 bodů z lokátorů JN78XW.
Za sebe si troufnu vyslovit tvrzení, že jedno z nejzaujatějších ze všech dětí, co na táboře vysílali nebylo už dítětem, jelikož to byla Zdeňka(vpravo), no posuďte sami...
OK2KZB dámský team na elektrotáboře
Celý tábor se jak počasím, tak programem velice vydařil, po dobu tábora byla v provozu KV stanice pracovně nazývaná "kuchyň", která vysílala pod OK2KET - tedy značkou elektrotábora. Jako operátoři byli OK2MDK (pomocná síla v kuchyni), OK2BUC (náš šéfkuchař), OK2ARD - technický lektor. Případně v SSB lize došlo i na děti, tedy účastníky tábora. Někteří z nich jsou již koncesovaní, na ty ostatní dohlížel "hlavas" Zbyněk OK2PIN, případně Zdeněk OK2BUC.

autor: OK2MDK
datum: 10. 8. 2013

Polní den 2013

Po vynechaném 2. subregionálu vše směřovalo k jedinému - k polnímu dni. V plánu bylo osadit stožár 4*8el na 144mhz a 2*19el na 432MHz. Pro tento účel se v SVČ Astra Frenštát zrodila manufaktura. Mirek MDK, Martin MRK, Kuba JAS, Robin UWQ a Petr AIA se pustili do práce a v čase zhruba 4 týdnů jsme se snažili tyto antény dokončit. Nakonec se podařilo zhotovit 4ks 8el YAGI na 144 MHz ovšem s PSV okolo 1,16-1,28. Toto pro mne nebyl výsledek úplně perfekt, ale stále je to úspěch. Antény na 432mhz dopadly bohužel ještě hůře, dá se říci katastrofálně - PSV okolo 2,6. Antény tedy mají "porodní bolesti". Z křeče a tlaku na termín polního dne nás "vysvobodil" Robin OK2UWQ s nabídkou, abychom jeli na hostování na Dušné. Dostali jsme možnost obsadit s naší partou osekaný setup na 144MHz na OK2C a tak se operátoři OK2KZB posadili za 2m z Dušné.
Na dvoumetr jsme nasedli hned po Martinovi OK2MRK, který se zúčastnil polního dne mládeže. Udělal 72 spojení a získal 14400 bodů. K dvoumetru jsme tedy zasedli s vervou a snažili se i na námrazou poničené antény udělat co nejlepší výsledek. On to sice z pohledu kluků z KJT byl "omezený" setup, a tím pádem to skoro nestálo zato se "s tím dvoumetrem trápit", ale při přesedlání z 50W dodávané FT897 a jedné 9el yagi jsou i omezené podmínky závodních kolegů vlastně odměna.
"Omezený setup" (i tak stále 8 antén + 600W) společně s vynikajícím stravováním v podání Robina OK2UWQ daly vzniknout hezkému polnímu dni, který některým i ušetřil obrovskou spoustu stěhování a přemýšlení. Jednoduše kluci děkujeme za krásnou dovolenou.
autor: OK2MDK
datum: 19. 7. 2013

Velikonoční závod 2013

Ještě v sobotu to vypadalo, že letošní velikonoční závod bude na Hůře v ryze pracovním stylu - pila nabroušená, vozík štěrku v pohotovosti a ono místo toho má sněžit, ale říká Dagmar Honsová z meteo0rpesu, říkám si to klapne.. No nakonec předpověď p. Honsové mimořádně vyšla, opravdu kolem toho půl metru sněhu napadlo. I při optimismu Marka NMZ, že by to mohlo alespoň kousek po hřebeni po asfaltu, jsme se dohrabali tak tak na "první mezipatro" a to ještě s 3 pokusy hned v Podlesí, tedy ani ne tam kde běžně v zimě parkujeme, a to již auto trčelo na vaně v závěji, no nakonec jsme se vyhrabali. Já jsem rozhodl, že vzdáváme, zkoušíme Dušnou, Hlaváčky všichni stojí v závějích, no vyjít bychom vyšli, ale vzhledem k dávkám sněhu bychom na Lhotě asi nocovali.
Nastalo rozhodnutí, že 200W PA zapůjčené od OK2UYU i s 15db předzesilovačem otestujeme u mě z domu. A tak jsme postavili těsně nad střechu 16el ECO. Fotky improvizované stavby jsou ve fotogalerii. Výsledkem antény prakticky v úrovni střechy, špatných portablových podmínek a asi hodinovém provozu než odešlo PSW jsou 3 spojení. Ale předzesilovač i PA se ukázal jako bezvadný pomocník. Doufám, že se osvědčí i na Hůře.

autor: OK2MDK
datum: 5. 4. 2013

1. subregionál 2013

První subregionál jsme letos mohli odjet z Hůry, díky ochotě kluků z OL9W, kteří vyvlekli svůj rig na Radhošť JN99CL, kde bylo ještě úctyhodně sněhu.
Na kopec jsme se s Martinem vydali již v pátek, plán byl za světla připojit elektřinu a nastavit internet. Nepovedlo se ani jedno, jelikož jsme neuhlídali odvíjení kabelu a urvali koncovku, naštěstí se vše povedlo rozchodit.
Internet od valnet.cz se ukázal jako naprosto dostatečný, a na stromě asi v 10m již bylo i dosti signálu.
Bylo naplánováno testovat rotátor na 144mhz, 70cm zatím pouze na prudko a bez signalizace což se ukázalo jako naprosto nevyhovujíci, a anténa laděna spíše do FM také nic moc. Na tomto musíme zapracovat.
Na 2m byla nasazena 16el ECO + Rotátor od Mirka OK2MDK. Tento byl testován, a ukázalo se, že dochází k rušení od procesoru čidla, a také od motoru při otáčení. PWM řízení se ukzaje jako zbytné a tak dojde k SW úpravě.
Výsledkem bylo docela trápení, asi kolem půlnoci jsme přistoupili k výměně antény, z důvodu pocitu, že ECO nešlape. To se uplně neprojevilo, myslím že bylo dost málo stanic. Výsledkem bylo trochu zklamání a doufám, že se podaří dodělat antény na polní den a také, že takovéto zklamání po nových anténách nebude tak časté:)
Zbylé fotografie ve fotogalerii.
73! Mirek 2MDK

autor: OK2MDK
datum: 9. 3. 2013

Zimní QRP závod z Radhoště JN99CL

Radioklub OK2KZB se rozhodoval co s zimním QRP závodem. Jelikož jsem věděl, že Petr OK2AIA chtěl s Martinem na Radhošť, tak jsem mu nabídl stát se spolupachapetelm tohoto výšlapu.
Jako posila bežné sestavy byl tedy Petr OK2AIA, táborníci Dan a Honza. Dan (od nás) nemohl kvůli nemoci. A tak se tedy jelo v 6 lidech. 3 "značky" a 3 čekatelé.
Za závod napadlo asi 10cm sněhu vidatně foukalo a sněžilo, nejvíce "punk" stanoviště měl Marek OK2NMZ s 16el yagi ECO, která si trůnila na tyči od bazénového vysaveče vybaven pouze lehkým stanem, Marek vysílal pod radioklubovou značkou elektrotábora OK2KET, a dával tedy stejný lokátor jako my.
Na kótě jsme museli s Petrem AIA docela často vysvětlovat cože to tam děláme a já dokonce měl i dotaz: "to jste přišli hledět na tenis na kopec?" Byl to vtip, a já se i zasmál.
Celkově byl to nádherný závod a myslím, že my si to užili a kluky to nesmírně bavilo. Tak veřím, že zkoušky někdy na jaře zdárně zvládnou. Těšíme se naslyšenou v PA, a v rozšířené sestavě i na 1. subregionálu, tentokráte z "domu" tedy JN99AK.
Nakonec spolčná fotka, celý team OK2KZB při balení:
OK2KZB v zimní QRP JN99CL
Zbylé fotografie ve fotogalerii.
73! Mirek 2MDK

autor: OK2MDK
datum: 17. 1. 2013

Soutežní rok 2012 na OK2KZB

Radioklub OK2KZB působí na Malé Lhotě již cca 1,5 roku. Jeho počátky se datují k letnímu QRP závodu 2011. Letošní "výročí" strávil Mirek OK2MDK na elektrotáboře jako pomocý kuchař (o táboře viz: elektrotabor.astrafren.cz je i letos!). I když to bylo někdy časově náročné, porařilo se nám v loňském roce zůčastnit téměř všech provozních aktivů na 144MHz. Tou vyjímkou byl prosinec, celkem jsme získali 42103 bodů
Na 70cm jsme z počátku roku měli pouze FT817, a nebyl vhodný stožár a koaxiální kabel. Toto se změnilo v květnovém PA, kdy si Dan pořídil IC-706 a tak jsme získali 20W. S koaxiálním kabelem pomohl Petr OK2ULQ, který nám jej zprostředkoval. Polní den byl ve znamení velké změny. Na polní den se mi podařilo zrenovovat a společnými silami na Hůře postavit stožár z RDM12. Timto zlepšením, ale příliš nezvedl počet dosažených bodů. pouze asi 2x což je sice dost, ale stále málo. S vynecháním dubna a prosince jsme na 70cm vyzávodili 4230 bodů.
Na VHF kontest byla naděje trochu přitopit pod kotlem, ale nakonec náhoda dala pouze opět FT897D a yagi ECO. Bohužel snímání polohy antény se dokončuje až v nynější době jako můj maturitní výrobek a tak jsme jeli "naslepo", Lepší stožár i yagi smazaly podmínky. Narozdíl od roku 2011, kdy bylo horko a sluníčko. Letos na VHF kontest mlha jak mlíko, zima a celková nepohoda. VHF byl již s posilou Martinem a také Petrem OK2AIA.
Mezi smolné chvíle bylo podzimní zamítnutí odkupu pozemku od obce, a tak se bude v blízkých dnech vše stěhovat blíže k sobě, ale trochu do dolíku k lesu. Anténu na 14MHz, nám rozerval vítr a tak na KV zatím na Hůře hlucho. Doufáme, že se poddaři zkonstruovat vícebandový dipól.

Děkujeme všem kteří nás podpořili, a pro zaučující se operátory měli pochopení. 73! a naslyšenou v novém roce.
OK2KZB


autor: OK2MDK
datum: 17. 1. 2013

VKV PA září

Blížila se třetí neděle v měsíci a já začal uvažovat, že za chvíli je provozní aktiv. Jelikož Mirek OK2MDK nemohl, musel na brigádu, tak jsme to museli zvládnout sami 3.Vyjeli jsme Já Martin, Marek OK2NMZ a Dan. Výsledek byla domluva, že Dan pojede s Markem na kopec a mě tam hodí Petr OK2AIA. Hned po příjezdu jsme začali chystat věci. Jako první jsme nachystali 2m a potom jsme šli chystat 70cm. Bylo 5 minut před začátkem PA a Marek dokončoval nasazování antény na stožár. Já vyjel se stožárem nahoru a Dan mezi tím zapojil RIG (IC-706). Tak a je hotovo 70cm už jede a teď rychle nachystat ještě 2m. Nakonec to bylo tak, že Marek vysílal na 2m, Dan na 70cm a já jsem trénoval na složení koncese jak na 70cm tak na 2m. Takže konečné výsledky jsou tyhle:
144mhz = 5712 bodů
70cm = 1035bodů.

73! Martin

autor: Martin
datum: 19. 9. 2012

VHF contest 2012

První celý víkend v září se nesl již delší dobu v toužebně vyhlíženém VHF závodě. Nazývaný Den rekordů. Petr OK2AIA slibil přijet s párou, ale bohužel na posledni chvíli v PA zradilo relé, takže se jelo pouze na obvyklou FT-897. Díky ochotě Zdenka OK2BUC, který vyměnil velký stan za 10ks uchytek na yagi prvky, byl i prostor pro stanovište dostatečný. Já sem bohužel přijižděl pozdě a tak při chytání chybel. Nestíhačka a nedodělky z mé strany na rotátoru protáhly start až na 5 hodinu. Myslím, že díky těmto nedodělkum na Rdm12 ani nevadilo, že nebyl výkon. Byla by to asi maximálně ostuda.
Počasí bylo ryze závodní, mlha že nebylo vidět na anténu (tady se projevil největší nedodělek = indikace azimutu)
Já byl po dvoudeních 16hodinových šichtách, takže krom toho že jsem přijel na kopec až o půl 4 tak v 10hodin zalehl a spal. Dan musel domů a tak se toho chopili Marek 2NMZ, Petr 2AIA a Martin. Ráno v 6 jsem se vrátil k TRX já. Musím konstatovat že výsledek 34180b. Je přes lepší anténu a vyšší stožár horší nežli loni. To bylo 54666b. Jesli to bylo podmínkami + se připsalo to, že anténa byla mnohem užší a nemohla se pořádně točit.
Toto se snad podaří vyřešit a příští rok bude vše v plné polni :-)
73! Mirek 2MDK

autor: OK2MDK
datum: 19. 9. 2012

Polní den 2012

První celý víkend v červenci hlásí se ke slovu polní den. Makal sem do aleluja abych postavil stožár z RDM12 a tím oživil 70cm band. Nachystali jsme dalších 200m kabelu a vše vyjelo v sobotu na kopec. Totální nestíhačka, vedro k padnutí a 4 lidi stáli u RDM12 a čekali co bude. Nakonec jsme díky pomoci mého kamaráda Jarka stožár úspěšně postavili. Zakotvili provizorně kurtama, kterými u známého svazujeme podovou střechu a vše bylo hotovo. Jelikož 70cm nemůže být mezi stromy se vše odehrálo na loučce asi 170m vzdušnou čarou od naší boudy. Toto vylepšení s žádalo dalších asi 195m kabelu na 220V. I tento manévr se naštestí vydařil a stopžár vyvezl malou 13el yagi do 14m. Originální rotátor jsem motorizoval stěračovým motorkem a otáčení se dělo přepojováním banánků, hold amatéři. 2m byly v klasické sestavě, Marek 2NMZ nám záviděl rotátor na 70cm ale všeho dočasu bude taky hi:-)
Na 70cm se usadil Dan a já s danovou ic706 a vyzávodili jsme: 85 spojení,
získali 13527 bodů => průměr 159km/QSO,
ODX: DL0GTH (JO50JU = 541km)
Děkujeme jardovi BSP, že nás opět zachránil svou redukci z N na PL (706 má pouze PL konektroy nacož jsem nějak pozapoměl) Počasí nám nepřálo, v noci bouřka, asi ve 22 hodin jsem zavelel k ústupu a stožáry se stáhly do ulity na 3 a 6m. Stanice vyply a my usli:-) Ráno v půl 6 další průtrž, ale poté se již vysílalo až do 16 hodiny. Děník z 2m drží Marek 2NMZ a plní si soukromé povinosti, takže ten dodáme až vyžehlí celý víkend na kopci hi:-)
Díky všem, kteří se nám ozvali, případně za trpělivost když jsme vás moc neslyšeli. Přeju všem dobré umístění a omlouvám se za piráta.
73! Mirek 2MDK

autor: OK2MDK
datum: 9. 7. 2012

PA Květen

Třetí květnová neděle se nesla v duchu provozního aktivu. Já se na lhotu vypravil již v sobotu, ale cestou se zasekl na hodinu u Oldy VSO, poté další hodina u Petra ULQ a zakončil to hodinou spánku na kopci, a hurá domů, z příprav nebylo nic. Od Petr ULQ přisla nabidka na zapůjčení rigu na 47GHz k mé FT-817. Což jsem přijal a na polním dnu snad již vyzkoušíme.
Jelikož Marek měl zkoušku v pondělí a domů ho nic jiného než provozák netáhlo, tak z úsporných důvodů zůstal doma. Dan dorazil a tak jsme vytasili obě pásma. Já QRP na 817 s RG58 na 70cm, Dan sbíral zkušenosti na 2m s 897. Výsledek je průměrný, oba sme se snažili. DAn získal 2796b a já 210b.
Petr ULQ nám ochotně změřil anténu na 2m, ukázalo se, že je spíše laděná na FM, ale i tak má dobré PSV. Jělikož vrcholem by měl být polní den, snažím se ze všech sil dát do kupy stožár z RDM12, již druhý den šmirgluji jak blázen a první díl hotov. Pokud vše půjde dobře, bude tedy i 70cm s 20W vysoko nad zemí, snad se výsledek projeví.
73! Mirek 2MDK

autor: OK2MDK
datum: 27. 5. 2012

2. subregionál

Druhý celý víkend v květnu jsme očekávali ve znamení druhého subregionálu. Na kopec jsem se chystal již v pátek, ovšem potoky vody mne utvrdily, že to do soboty počká. Dorazil jsem na kopec asi v půl 10 ráno. Jarda 2BSP byl již u sebe v maringotce připraven. Marek ohlášil příjezd na 14 hodin.
Dan měl čerstvě po státní písemné maturitě a musel doma dohánět co zameškal učením a připravovat se na ústní část. Tak tedy bylo rozhodnuto pro provoz pouze na 2m a to ještě pouze v sobotu, jelikož Marka zas čekala zkouška z matiky. S Jardou jsme pojali závod jako brygádu. Zprovozonili elektro připojení, i přes několik výpadků jističe a X cest z kopce nahodit je opět, se vše podařilo. Výsledkem je zjištěni, že pojistky vypovídají při zktratu pouze u nás a ne v domě. Také kabel vyšel a nemá tedy spoj. Čili samá pozitiva.
Jediné co nevyšlo je stavba kadibudky a natažení dipólu na 80m (staré lanko, roztrhlo se, hold ušetřená práce v ladění se vymstila.) K té stavbě se váže ješte historka a to taková, že na stromě kam jsem za pomocí závaží (sekery) házel, závaží zůstalo, tedy sekerka - ale co se dá dělat:-)
K vysílání: Marek udělal za asi 3hodiny 34 spojení, odx= 446km DH0F , získal: 5443bodů. Nutno dodat, že jsem ho vyrušoval, poté se hnala bouřka, načež jsem v půl osmé zavelil k ústupu a anténa šla dolů.
Doufám, že polní den, již pojedeme celý a včetně 70cm.
73! naslyšenou v květnovém PA

autor: OK2MDK
datum: 7. 5. 2012

Provozní aktiv duben 2012

Na provozní aktiv se chystalo úžasné počasí = viditelnost i několik metrů, Dan jelikož finišoval na maturitním výrobku nemohl. Vyjeli jsme tedy ve dvoučlenné sestavě. Na Hůře se ukázal i Jarda BSP. 70cm tedy mělo pouze pár bodů. (a deník jsem ztratil hi). Na 2m bylo hlucho prázno, ovšem ODX I4CIV =842km (dle QRZ) Takže asi to nad tou mlhou lítalo:-).
70cm jsem tedy odjel pouze chvíli (nechal jsem Jardu vysílat na 2m) a věnoval se úklidu. No a deník, stejně ztratil...
73! Mirek

autor: OK2MDK
datum: 7. 5. 2012

Velikonoční závod a test IC-706

Ivan OK2BVA se vyptával, zda kolektivka pojede velikonoční závod, načež jsem zjistil, že se to jede v neděli a ne v pondělí, ale říkal si, že si udělám volno. Marek byl pozván na oběd a tak bylo jasno, no tedy ne úplně...
Byl jsem pracovně ve Znojmě a najednou nacházím zmeškaný hovor -Dan (posluchač), volám co se děje a dan shání zdroj, 13.8V a tak říkám si, že mu na cb asi odešel, ale on shání alespoň 20A! Načež jsem zbystřil a zjistil nákup bazarového TRX IC-706!!
To rozhodlo, že se na Hůru podíváme - testnou funkci 706 a zjistit, zda se neulovila další myš v boudě. Oboje dopadlo pozitivně- jak test IC706, tak ulovení myši hi:-). Jelikož byla zima a v marigotce KNP není v provozu topení, vzali jsme v 11 hod nohy na ramena a upalovali na KJT - Dušnou. Hoši měli teplo, a tak nás rozmrazili. Velice ochotně se nás ujal OK2AIA a potěšil i následným emailem. Nabídl půjčení techniky a i hocha z elektrokroužku, aby jsme mu ukázali obzory, že KJT je velká mašina. Nedivím se mu, něco jsem již navysílal, ale když mne posadili za 70cm v OL9W taky se mi do toho nechtělo. Udělali jsme tedy cca 20spojení na 2m a jedno s KJT na 70cm hi:-) No doufám, že provozák dopadne lépe.
73! Mirek

autor: OK2MDK
datum: 8. 4. 2012

VKV PA Březen

Březnový provozní aktiv se konal za krásného slunného počasí. Bohužel Dan byl nachlazen a tak raději se léčil doma. Já jsem dodělal revizi elektroinstalace v maringotce OK2KNP a připravil na připojení k síti při 2. subregionálu.
Marek si na 2m opravil reputaci a s 4864 body dostal na 13. místo (z 27). Na 70cm jsem se snažil já, ovšem anténá se zdá být trochu rozladěna a tak at se FT817 se svými 5W snažila vyrobila pouze 310b s je předposlední hi:-) Ale zábava musí být, anténu snad s Jardou BSP naladíme a když se povede opravit FT857 tak to potom už bude lepší. Zatím to vypadá na dobrá výsledek v QRP kategorii 1. z jednoho kusu hi:-)
73! Na provozáku v dubnu :-)

autor: OK2MDK
datum: 5. 4. 2012

1. subregionál

Již tradične se 1. celý víkend v březnu konal 1. subregionál, na vrch Hůra byl nahlášen příjezd party OL9W a tak jsme veděli, že bude kravál na entou. A taky byl - z jihu OK2C z severo-západu (600 vzduchem) OL9W. FT-897D není závodně příliš zdatný stroj a tak byl s rušením problém (hochům nic nevyčítáme, nabídli nám jet od nich! TO JE HAMSPIRIT!!!).
Takže 1. subregionál se konal v duchu kolektivizace na kopci - první pokus o natažení elktřiny se podařil, vše fungovalo, spapalo nám to 1,8KWh hi :-) hold jen úsporná žárovka a sem tam stanice na 70cm jela. Ovšem to hlavní a zlomové co přinesl tento víkend bylo na poli spolupráce amatérů ve Valašském Meziříčí, podařilo se spojit síly na této kótě.
Jarda OK2BSP jménem bývalé klubovky OK2KNP, nabídl možnost použít jejich zázemí - antény na 70cm. a zapůjčení kabelu pro připojení elektřiny (je pekelný rozdíl vést v autě kabel na cívce a kabel, který má spoje a nemá cívku). My Jardovi za toto moc děkujeme a na vyrovnanou nabízíme pomoc s údržbou jejich maringotky a podobné práce, které potřebují víc mršnosti.
Já již doma ladím dipól na 7mhz, CB 5/8lambda pro CB kamarády a 28mhz amatéry:-).
Těšíme se naslyšenou v nedělním provozním aktivu.

autor: OK2MDK
datum: 15. 3. 2012

výsledky zimního QRP závodu

Na stránkách ČAV se zjevily výsledky zimního QRP závodu, radioklub Valašské Meziříčí OK2KZB je na 2m 16, a na 70cm 12ctí - je viděť, že moc moraváků toto nejelo, mráz na Hůře -19°C (v boudě +27°C), podmínky nepřály a na náš malý anténní systém toho moc vykouzlit nešlo. Celkově jsem 16. z 34 což se dá :-)
Kompletní výseldky zde.


autor: OK2MDK
datum: 15. 3. 2012

VKV PA Únor

V neděli 19. února se konal VKV provozní aktiv. Vyrazili jsem v plném počtu ráno před 7 hodinou vlakem a autobusem na lhotu. Bohužel jsem se nechal ukecat a nešel k boudě přímo, ale po příjezdové cestě. Vítr se postaral o místy až po pás vysoké závěje, což bylo s krosnou naloženou technikou dost oříšek. Svou návštevou nás poctil Jarda 2BSP, který mi oznámil že mám UPPDKV -"uplně po prdeli do konce vojny" zato, že jsem ho nahecoval ať dorazí, že na lhotě je krásně:-). Jenže ono je, takže sme si přátelsky popovídali a rozjednali spolupráci na Hůře.
Já tedy prokecal závopdy s Jardou, a Marek s Danem se snažili bodovat na pásmu. Tento provozní aktiv byl na 2m neuvěřitelná slabota. Ale tak snad se zadaří příště. Naslyšenou na 1. subregionálu!

Zpět
autor: OK2MDK
datum:7.2. 2012

Zimní VKV QRP závod

V neděli 5. února se konal VKV qrp závod. Z důvodu, aby klubová značka a radioamatérské dění ve Valašském Meziříčí bylo slyšet se zůčastníme také. Sice nemáme natolik dobré antény aby na QRP byl příjem i dosah dostatečný. Tak jsme se vypravili na Hůru. Venku bylo ráno -17°C, načež se ukázalo že údaj byl zkreslený blízkostí netesného okna a v reálu bylo okolo -20°C.
Kamna naštěstí zapracovaly i v takto nízké teplotě dokázaly vytopit, no i přetopit :-). Bohužel 70cm anténa není zřejmě příliš dobrá, a tak se podařilo uskutečnit málo spojení. Dvoumetr naštěstí již byl ve větším tempu a tak se podařilo uskutečnit asi dvojnásobek spojení jak na 70cm. Tento QRP závod měl několik dopadů:
- nachalzení mirka OK2MDK
- rozhodnutí se zaměřit na lepší anténní systém na 70cm a opravu FT857D pro alespoň 20W výkonu do provozního aktivu:-)

Deníky se jsou v sekci ke stažení.

Zpět
autor: OK2MDK
datum:7.2. 2012

PA leden 2012

V neděli 16. ledna se konal tradiční VKV provozní aktiv. Řekli jsme si, že letos zkusíme stihnout všechny PA a tak jsem den před závodem na kopec vyvezl antény a na nedělní ráno bylo naplánováno vycestovat na Hůru autobusem a být tam kolem 8hodiny. Což, nakonec nedopadlo. Marek slíbil, že nás jeho taťka odveze, no tak se Dan vydal po ose autobusem a já čekal, čekal a nic! Rádio vypnuté, telefon taky, no zradila technika - vybitá baterie, Marek se vzbudil a po 8 hodině byl již na kopci, jemu se to pospíchalo, neměl na zádech dvě baterie a na sáňkách stožárek a 10L vody na pití. Nakonec jsme tedy postavili 2m i 70cm, 70cm jen tak rekreačně s 5W výkonu. Marek nabouchal 84spojení. já na 70cm společne s posluchačem Danem 10kousků hi :-)
Budování boudy na Lhotě je dokončeno, snad se podaří vymyslet mobilní čtyřče na 2m. Na Lhotě bylo nádherně, sněhu dosti, ale já zimu rád, klidně bych ještě 2xtolik snesl:-). Doufáme, že další náš výjezd bude na zimní qrp závod.
Deníky ze závodu jsou zde

Zpět
autor: OK2MDK
datum:16.1. 2012