Ke stažení:

Zde se dočtete co se snámi dělo..

Připojení k síti

Již od VHF kontestu přemýšlím jak dostat na lhotu větší výkon, hlavne v osvětlení, ovšem to se již vymyká schopnostem, nebo spíše únosnosti vozit na Hůru baterie, a tak jsem se rozhodl zkusit vymyslet tvrdší zdroj k naší radiobudce, elektrocentrála vyšla asi na 25kč/kwh, což jsem tedy zamítl a tak po probrouzdání aukra a podobných bazarů jsem se rozhodl nakoupit ve vojenském výprodeji 25m kusy prodložovacích kabelů CGSG 3G2,5mm - jsou opravdu bytelné, ale jako daň za nízkou cenu jse obrovská váha. Na spojení jsem využil instalační krabice acidur, a tím vyrobil dva 100m prodlužovací kabely. Bohužel vzdálenost je přez 220m, takže ješte musím přikoupit. Když už jsme u přikupování, dnes mne zamrzelo - na aukru je k mání CYKY 3*2,5 za 1750kč/100m no co už...
V nejbližším stavení jsem byl dohodnout připojení k elektřině a samozřejmostí je odebranou energii ochotné paní zaplatit, sehnal jsem tedy starší alektroměr, ovšem při shánění krabice do ktéré jej vodeodolně umístit, došlo ke změne. Zakoupil jsem nový elektroměr v kompaktních rozměrech, cena mile překvapila (400kč), k němu 13A jistič, krabičku a dvě průchodky na kabel. Jak jsem to vše zkompletoval se můžete kouknout na fotky zde
Dodám, že plexi na krytí jističů je starý stojánek na nápojový lístek a strašně se to štípalo, nevypadá to tedy moc vzhledně, ale hlavní je funkce. Posledním úkolem bude zajistit aby zásuvka která nás bude jistit byla dostatečně silně jištěna, aby při případném výpadku vyhazoval jistič v hodinách a ne až v domě kde budeme připojeni.

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 1. 1. 2012

Vánoční závod 2011

Veškeré snažení na Hůře směřovalo k jedinému cíli - vánoční závod, který jsme chtěli jed loni z radhoště, teda marek (ok2nmz), já jeho nadšení nesdílel. Letos to ale muselo vyjít a tak jsem makal jako šroubek, a nakonec jsme ráno v 7 hodin 26. 12. 2011 vyráželi od nás na zasněženou lhotu. Teploměr ukázal +2°C což bylo zle, na lhotě byla nula a potáté, cesta k stanovišti vyklouzaná od dětí a tak jsme v půlce kopce stáli, chybělo 50m a byli byjsme tam, no bohužel. Takže vše na zádech donesli na místo. Doufali v test kamen a začali vysílat. Konec sumárum teplota venku 1°C, teplota v boude max 31°C (při vaření čaje), stabilně 25°C. Bohužel záměr nechat 6element yagi pro FM provoz na novém stožáru nevyšel, psv na anténě šlo zaroh, doma jsem poctivě slepenou krabičku rozpáral - voda přece vnikla a na konektoru uhnila zem, takže jsme jeli pouze na jednu anténu, nicméně kamna se ovědčila a výsledek dobrý, v době psaní článku jsme průběžně 4. v kategorii multi. Aktuální stav zde.
Výsledek uspokojivý, ukázalo se, že ne každý zdatný elektronik to umí i s peterkama, ale nakonec vše dobře dopadlo a já s MArkem OK2NMZ se těšíme na přístí rok vysílání z Hůry!

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 27. 12. 2011

Anténní systém na 70cm

Zima se blíží, na lhotě se buduje a nějaké zařízení máme na 2m a 70cm. Ovšem stožár, který dodal marek OK2NMZ slouží pro dvoumetr a dát tam dvě antény na sobě nezávisle otáčitelné je zatím nereálné, tak jsem se rozhodl zakoupit nějaký stožár, bohužel velký stupačkový Jž14 používaný na osvětlení železnice nevyšel (třebas někdy domů), tak se podařilo posléze koupit teleskopický magirus o výšce 10m je lehký, tudíž ho bude možno s sebou na kopec bezproblémů nosit a i jinam něž na lhotu. Doufáme, že i přes QRP provoz se poslech tohoto pásma zlepší a bude zábava.
Fotografie zde

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 3. 12. 2011

PA- 16. 10. 2011

16. října 2011 Probíhá tradiční provozní aktiv, z důvodu lenosti vztávat z postele, jsem naložil markovi techniku na 2m a baterku, no ta bohužel byla polomrtvá, tak marek musel odjed do ctvrt na 12 pouze jako lovec, bez výkonu hi:-) Bylo asi 8°C a v boudě stále nejsou kamna, ani doizolované stěny, tak jsem dovezl plynové topení na 2kg bonbu, k mému překvapení to vytopilo chatu tak, že prsty nemrzly. Naštěstí se počasí umoudřilo a já jsem ve 12hodin rozchodil 70cm band. Tak se podařilo jubilejni spojení s OK2KJT - údajně ruší po celém pásmu tak, že se to nedá poslouchat, no my jsme je našli pouze 2x a to jednou na 2m a jednou na 70cm. Vím, že již dlouhoooo slibuju stránku s deníky i fotky ze závodů, ale to přide, prosím o strpení.


Zpět
autor: OK2MDK
datum: 24. 10. 2011

VHF constest 3-4 9. 2011

Bohužel, na vodácký kurz jsem jed nemohl, no asi mohl jen představivost byla malá, tak jsme se vypravili na 24hodin trvající VHF constest. Na hůru, ale přijěli o 5hodin dříve, než bylo pro přípravu našeho zařízení potřeba, za účelem dodělat podlahu v naší boudě. Jak se to podařilo uvidíte ve fotogalerii.

Prosím o strpení, vím že mám skluz, ale již to dopisuji. Díky Mirek OK2MDK

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 23. 9. 2011

Provozní aktiv srpen 2011

21. 8. v neděli jsme se vypravili na provozní aktiv, jeliož jsem byl po brygádě, na kšeftu a dorazil domů asi v 2 ráno, tak jsem toho moc nenaspal, na Hůru dorazil pozdě a bez redukce z Nkonektoru na PL. Začeš děkuji Jardovi OK2BSP za ochotu půjčit konkurenci redukci.
Marek vysílal na 2m já sem kecal s Karlem OK2MWK sídlícím kousek vedle a nakouknul i k Jardovi OK2BSP, který vysílal z doudy radioklubu OK2KNP tuším. Viděli jsme ho tam poprvé.
Asi v polovině závodu jsem vytáhl 70cm a začal vysílat, při rotaci s anténou jsem popotáhl za staničku a přikostřil FT817, takže další rána přes můj úsměv. Bylo mi do breku, no co už kdo si hubu nespálí, bacha si dávat nebude. Stanička je v době psaní článku (ano opravdu s měsíčním zpožděním) již opravena. Jak vše probíhalo se dočtete v osobní části stránek.

Na další provozní aktiv (zářijový jsme nestihli, a tak až na ten říjnový) se opět chystáme provoz na dvou bandech, na 2m je to již zmáklé, vrtěni na 70cm je teprve v poli teoretickém, a bohužel pouze s výkonem 5W z FT817, ale i s tím jdou body nahnat a získat, tak uvidíme:-)
Se spálenou hubou, jsem tedy šel dál, bouda se již dostavuje a tak jsme se mohli zůčastnit VHF contestu, teď mi tedy ty články nejdou moc po sobě, provozního aktivu v září jsme se zůčastnit nemohli. Doslova nebyli lidi, já byl na brygádě Marek OK2NMZ byl v očekávání na pondělní nástup na FEKT VUT Brno a tak bylo jasno..

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 23. 9. 2011

Mini expedice na Hůru

28.8. 2011 jsme se vypravili budovat na Hůru, co jsme budovali se dočtete v článku o výstavbě QTH na vrchu hůra (zde), toto povídáni se bude vztahovat k večernímu, nočnímu a ranímu hulákání na již vybudovaném zařízení. Dipól na 14mhz se ukázal jako naladěn na 1:1,2 jak na CW (2nmz doména) tak na fone. Což bylo více než přijatelné, a tak bylo jasné, že mé provizorně do keře natažené invertované V se může napevno naladit někam jinam. Mám takovou představu, naladit ještě anténu na 3,5 a 7 mhz a takné něco na 18 a 21 - na druhé zmíněné pásmo má Marek doma směrovku, tak ji musíme některý hezký víkend vyzkoušet, ale opět narazíme na momentální nedořešenou absenci rotátoru. Snad se brzi povede ubastlit nějaký manuální, s pohonem na hlasové příkazy hi.
Začali jsem vysílat asi v 22hodin, podařilo se spojeni s čechem žijícím v americe KP2AD na 14mhz - dipól se ukázal jako dobrá a jednoduchá volba, marek se sním nadřel něž ho naladil, snad plast použitý na izolátory nepovolí. Tunerem dotažené invertované V se také ukázalo jako celkem lítajicí když WD9CCC a TG9NX dokázali, že do ameriky to z hůry chodit bude. Dech nám vyrazilo spojeni s ZL4IR - dipól zaválel Nový Zéland a vzdálnosz přes 18 tis km. Někomu to přijde směšné na nízkých pásmech, no nás to více než potěšilo, bohužel QSL služba ani lístky zatím na OK2KZB nejsou, tak snad se zadaří nějaký DX udělat i mě na svou značku. Nastavá problém Kam natáhnou ty mnou zmíněné antény, hlavně jde oto jak je upevnit z důvodu poruchy a opravy,lozit na stromy kvuli každé jiné a ješte k tomu pokaždé na jiný strom není vubec praktické, tak snad se podaří vymyslet sistém zavěšování antén na nějaké centrálně spustítelné čudo, ať již lanko nebo stožárek, ten vysnění snad časem.

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 31. 8. 2011

První spojení a závod

První QSO OK2KZB proběhlo 6.8. 2011 v 8:47UTC na 145,550 s SP/OK8PKM, který byl na SOTě v lok: JN99MK
RST dáno: 55
RST obdrženo: 59, trx FT897 a 20W na mé straně.
Posléze se 7.8. 2011 nahromadilo na neděli více závodů a to 2x QRP a Alpe adria. Já přijel v neděli v 1 ráno z brygády, ale batoh naložený již na mě ráno čekal. Vyjeli jsme tedy s markem na Vrch hůra. On na kole, já na moto. Vybalili "profi" stožárek a s notnou dávkou valašského umění postavili anténu. (k hliníkovému teleskopu kus dřeva) A vytasili 50W do směrovky a volali. Nejdelší spojení bylo s IQ3CR/3, který pracoval ve čtverci JN56WK a to dělá: 568 km. Odnesli jsme si, díky větru, spálené ruce a nohy, nicméně to zato stálo. Napsali jsme si nedostatky a příště se chystáme znovu. Na kopečku jsme se potkali s OK2MWK a OK2BSP, kteří pracovila pro QRP závod.
V průběhu jsme se bavili o vyklizení mistní loučky, využití stávajícího by bylo pro jejich uživatele zbytečně složité, tak jsme se dohodli, že přes týden se zastavíme za majitelem pozemku, muž cestou domů u majitele na zápraží stál pravděpodobně otec majitele a tak nám ho zavolal. Majitel se vyjádřil viceméně kladně a odkázal nás na nájemce pozemku. Toto se doufáme podaři zdárně vyřešit již tento týden a tak bychom rádi provozní aktiv již jeli ze svého plácku:-).
Koukněte na popis fotek a i je samotné...

Mirek OK2MDK naložil 35kg techiky a jede....

V pozadí je vidět základna radioklubu a v pravo od ní na loučce, snad již příště, budeme hulákat my...Zpět
autor: OK2MDK
datum: 7. 8. 2011

Náš první "klubový" výlet na Hůru

Klubová značka ještě byla pouze v poli teoretickém, no na kopec už mě marek OK2NMZ vytáhl. 17. 7. 2011 - bohužel provozní aktiv jsme nestihli. Békali jsme asik 3 hodiny na VKV - slabota, ovšem KV lítalo jako máslo a bez, mě velice dobře známeho, městkého rušení. Marek je jazykář, ajina a francouština líp nežli valaština a toš to se potom povídá! a takhle to vypadalo: (na obou fotkách Marek OK2NMZ (u stanice) a Dan radiový posluchač z Valašského MEziříčí) další foto po kliknutí:

Marek OK2NMZ loví...

(Marek bohužel na druhé fotce již leží v mém pokaženém sýru s plísní, zaco byl patřične naštvaný)
Ovšem to taky patří k životu, sranda rozhodně byla, Dan si vyzkoušel zavysílat a už se těší na kolektivní značku, doufáme, že do 7. 8. nám ji ČTÚ vydá, rádi bychom ji vyzkoušeli na QRP závodě.

Zpět
autor: OK2MDK
datum: 28. 7. 2011